بررسی نقش برنامه ریزی شهری در بهبود تاب آوری در برابر زلزله (نمونه موردی: شهر بجنورد)

بررسی نقش برنامه ریزی شهری در بهبود تاب آوری در برابر زلزله (نمونه موردی: شهر بجنورد)

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

بررسی نقش برنامه ریزی شهری در بهبود تاب آوری در برابر زلزله (نمونه موردی: شهر بجنورد) دارای 15 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسی نقش برنامه ریزی شهری در بهبود تاب آوری در برابر زلزله (نمونه موردی: شهر بجنورد) کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي بررسی نقش برنامه ریزی شهری در بهبود تاب آوری در برابر زلزله (نمونه موردی: شهر بجنورد)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن بررسی نقش برنامه ریزی شهری در بهبود تاب آوری در برابر زلزله (نمونه موردی: شهر بجنورد) :

سال انتشار : 1395

نام کنفرانس یا همایش : سومين کنفرانس ملي مديريت بحران و HSE در شريان هاي حياتي، صنايع و مديريت شهري

تعداد صفحات : 15

چکیده مقاله:

شهرهای امروزی در نقاط مختلف دنیا به دلایل متعدد از جمله نوع مکان گزینی، توسعه فیزیکی نامناسب، عدم رعایت استانداردهای لازم و … همواره در معرض خطرات ناشی از بلایای طبیعی قرار دارند. یکی از این خطرات که بسیاری از شهرهای جهان از جمله شهرهای کشور ما را تهدید می کند، زمین لرزه است. مقاله حاضر به بررسی تأثیر برنامه ریزی شهری بر افزایش تاب آوری شهر بجنورد در برابر خطر زلزله پرداخته است. روش تحقیق توصیفی- تحلیلی بوده و انجام آن با تکیه بر منابع کتابخانه ای نظیر نقشه ها، اسناد، مدارک و مطالعات میدانی با استفاده از تکنیک های GIS بوده است. هر یک از معیارهای مورد بررسی تبدیل به نقشه شده و سپس با استفاده از قابلیت های نرم افزار در زمینه پردازش و تلفیق لایه ها، نقشه ی خطرپذیری در برابر زلزله استخراج گردید. نتایج تحقیق نشان می دهد که از کل جمعیت ساکن در شهر بجنورد حدود 40 درصد در پهنه ی خطر زلزله خیلی زیاد و زیاد قرار دارند. در حالی که این محدوده فقط 20 درصد از کل مساحت شهر را به خود اختصاص می دهد. از سوی دیگر نواحی مرکزی و بافت قدیم شهر بجنورد به لحاظ اکثر معیارها دارای شرایط مناسبی از لحاظ تاب آوری نیست و در صورت وقوع زلزله شاهد خسارات احتمالی زیادی خواهند شد. همچنین با توجه به اینکه در سالهای اخیر بیشترین میزان رشد فیزیکی شهر به سمت جنوب، جنوب غرب و غرب بوده و این محدوده در همجواری با گسل های فعال بوده و سطح این مناطق پوشیده از رسوبات منفصل و سست کنگلومرای نئوژن و سازندهای کواترنری است، برنامه توسعه شهری به سمت نواحی در معرض خطر زیاد حرکت می کند. بنابراین برنامه ریزی شهری به ویژه برنامه ریزی کاربری اراضی در شهر بجنورد که در قالب طرح های جامع شهری تحقق پیدا کرده است منجر به بهبود تاب آوری این شهر در مقابله با زلزله های احتمالی نگردیده و این شهر از آسیب پذیری بالایی برخوردار است.

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
اینک شما با جستجوی عبارت بررسی نقش برنامه ریزی شهری در بهبود تاب آوری در برابر زلزله (نمونه موردی: شهر بجنورد) وارد این سایت شده اید جهت مشاهده توضیحات بیشتر در این خصوص روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید.
بررسی نقش برنامه ریزی شهری در بهبود تاب آوری در برابر زلزله (نمونه موردی: شهر بجنورد)

دانلود این فایل